Maya (újratöltve): Axolotl mentés avagy a tenyészeten túl

Itt megismerheted a többieket, illetve Te is bemutathatod kedvenceidet. Úgy működik mint egy kisebb blog.

Moderátor: Axolotl moderátor

Maya (újratöltve): Axolotl mentés avagy a tenyészeten túl

HozzászólásSzerző: Maya » 2014.12.14. 14:04

Úgy véltem az előző bemutatkozómba már kezdtek nagyon kuszák és elavultak lenni a dolgaim, úgy gondoltam nyitok egy újat, ami remélhetőleg jobban követhető lesz. ;)

Talán a legnagyobb projektem, amiről senki se tud (mert némiképp elfelejtettem megírni) az: ”Axolotl mentés” – két szó, mégis az egész életem benne van. 2013 decembere óta űzöm ezt a nagyok sokszor gyötrelmes és szomorú sportot.

Miért kezdtem, mi értelme, mit is csinálok pontosan?
Fontos leszögeznünk, hogy axolotl-éknál sem kolbászból van a kerítés, ennek bizonyítéka ez a bemutatkozó. Mindenki azt hiszi a tenyésztés az állattartás mekkája, 1 éve foglalkozom főként megunt/rosszul tartott/családi-anyagi okok miatt "elárvult" axik mentésével/befogadásával. Legtöbbnek egyetlen egy hibája van, az emberi határtalan butaság, nagy részük beltenyészetes, amiről ők természetesen nem tehetnek, viszont joguk van szép hosszú békés életet élni. A megunt axik nálam leélhetik életük hátralévő 25-30 évét, és megkapnak minden állatorvosi segítséget. Sokuk axolotl-ok között is különösen randának számít, talán egy boltba életék volna le egész életüket, feltéve ha az előző kedves "tulajok" bevitték őket, nem pedig csak otthon vetettek véget életüknek.

Nem az az életcélom, hogy a világ összes axiját megmentsem, de ameddig ésszerű kapacitásom van, befogadom őket.

Most jöjjenek egyenlőre a főszereplők:

Mentés/mentvénykék:
1. Zansonsha (Axanathic albínó, hím) - RIP
2. Heechul (Golden albínó, nőstény)
3. Yesung (Vadas, hím) - RIP
4. Tatsuro-WanByouk-Vaksi (Szemnélküli leucistic/fehér, nőstény) - RIP
5. Sungmin (Golden albínó, hím) - RIP
6. Eunhyuk (Golden albínó, hím)
7. Kyuhyun (Vadas, nőstény)
8. Donghae (Leucistic/fehér, nőstény) – KIKÖLTÖZÖTT ;)
9. Zhou Mi (Golden albínó, nőstény) - RIP
10. Henry (Vadas, hím)
11. Taeyang (Vadas, nőstény)
12. Seungri (Vadas, nőstény)

Tenyészet:
13. Hikaru (Vadas, nőstény) - RIP
14. Siwon (Leucistic/fehér, hím) – a kedvenc
15. Teuk (Golden albínó, hím) RIP (- inkább mentvény)
16. Kangin (Vadas, hím) – RIP (– inkább mentvény)
17. Pangi (Axanathic albínó, nőstény) – mentvényként érkezett
18. Jiyong (Leucistic/fehér, hím)
19. Seunghyun (Leucistic/fehér, hím)

Plusz:
20. Nokorimono (Vadas, hím) - RIP
21. Köd (Vadas, hím)

Lakások: 300 l (150 x 50 x 40 cm) cserélve -> 372 l (155 x 60 x 40 cm)
és 112 l (80 x 35 x 40 cm) (csere folyamatban)

A teljesség igényével:
Axik.jpeg
Axik vegyesen - mentésből és tenyésztésből mindenki :)
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Maya
Adminisztrátor
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
MAF Ajánlásával:
MAF Ajánlásával:

Zansonsha

HozzászólásSzerző: Maya » 2014.12.14. 14:17

Zansonsha

Mentvény: 1.
Zansonsha (Zan) - Axanathic albínó, hím – RIP
Élt: 2011.10 - 2012.06.19
Méret: 20 cm

Talán a mentvény kategóriával kezdem, és annak is egy rendkívül szomorú részével. Zansonsha az első axijaim egyike volt, szomorú történetét sokan ismerhetitek. Zan egy magyar budapesti tenyészetből származott és sajnos sikerült belenyúlnom Magyarország legnagyobb beltenyésztőjébe, így Zan sorsa, az első naptól megpecsételődött. 1 éves kort se érte meg, végzetes gerincferdülése több szervi problémát is hordozott magával. (Dudorok, lebénult láb, feltorlódott szervek, étvágytalanság, végül bélelzáródás.) Életem egyik legfájóbb élménye volt az ő halála, az első axi volt, akit a kert végébe temettem el. Neve túlélőt jelentett, de még ez is kevés volt az ő esetében… Zan volt az első axi akivel egzotikus állatorvoshoz fordultam, és akiért nagyon sokáig küzdöttem, mindhiába.

Története: viewtopic.php?p=2732#p2732

1.JPG
Első nap

2.JPG

3.JPG
Siwon-nal

4.JPG

5.JPG

6.JPG

7.JPG

8.JPG

9.JPG

10.JPG
Utolsó képe
Maya
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Maya
Adminisztrátor
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
MAF Ajánlásával:
MAF Ajánlásával:

Hikaru (Öreglány)

HozzászólásSzerző: Maya » 2014.12.14. 14:33

Hikaru (Öreglány)

Tenyészet: 1.
Hikaru (Öreglány, Hikk) – Vadas, nőstény
Kor: 2011.10 –
Méret: 30+ cm

Hikaru-t egy napon hoztam Zan-al, szintén egy budapesti tenyészetből, a mai napig megvan az a 0,75l-es palack amiben érkezett. :D Jó nézegetni, hogy a kis palacklakóból egy 30cm-es ló lett. Hikaru-nak már 10 hónaposan, olyan személyisége volt, mint egy igazi öreglánynak, házsártos, magának való. Elég hamar rajta ragadt az Öreglány név. :D Telhetetlen pocakja odáig juttatta, hogy 10 hónaposan hasfalsérvet állapítottak meg nála, vélhetően a túl sok élő hal zabálástól, ettől eltekintve, ugyanolyon hosszú életre számíthat, mint bármelyik axi, orvosi utasításra ”nem emelhet nehezet”. ;) Egy nagyobb és nitrit és nitrát mérgezés anno elvitte a kopoltyúszőreit, amin a mai napig dolgozunk. Mivel az első között érkezett már megélt jópár eseményt... Siwon-nal áll össze párba és 2 havonta (vagy éppen 2 hetente) összehoznak párszáz petét, tenyészet oszlopos tagja, Siwon-nal elpusztíthatatlan kölyköket hoznak létre. Rendkívül társasági, mindig van valaki a seggébe, beteg karanténba se tud egyedül menni (nyugtalan). Ha minden igaz, hamarosan nyugdíjazzuk az Öreglányt, nem akarom a végtelenségig kihasználni, hogy ontsa magából a petéket, hiszen ez rendkívül megterhelő a szervezetnek. Anubias rágcsálós szokása pedig megfigyelhető az utódain. :D

1.JPG
Első nap

2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG
Zan-nal és Siwon-nal

6.JPG

7.JPG

8.JPG

9.JPG

10.JPG

11.JPG
Siwon-nal

12.JPG

13.JPG
Maya
Maya
Adminisztrátor
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
MAF Ajánlásával:
MAF Ajánlásával:

Siwon

HozzászólásSzerző: Maya » 2014.12.14. 15:00

Siwon

Tenyészet: 2.
Siwon (Siwi) – Leucistic/fehér, hím – a kedvenc
Kor: 2011.08 –
Méret: 30 + cm

Siwon a kedvenc, első fehérem és szerelem volt első látásra. Siwon-t, Hikaru és Zan után hoztam pontosan 10 nappal, eredeti Holland tenyészetből. Siwon lett a leggyönyörűbb axi akit valaha láttam, tökéletes, minden téren, genetikája ott van ahol kell lennie, emellett elpusztíthatatlan. Igazi axolotl, bamba és azon kívül, hogy szép, még egy axolotl-hoz mért minimális eszecskéje sincs. Imádja a társaságot, az ő beteg karanténozásakor erősen el kell gondolkozni, mennyi ideig lehet egyedül, mert szinte a stresszbe képes lenne belehalni. Mindenkinek számára a legemlékezetesebb eset amikor Siwon elment körülnézni egy éjjel, majd leesett a lépcsőn és kicsit összetörte magát. (lsd. -> viewtopic.php?p=2634#p2634, viewtopic.php?p=2734#p2734, viewtopic.php?p=2862#p2862, viewtopic.php?p=3812#p3812) Egyetlen hibája, hogy lett némi farokúszóhártya sérülése, de már szépen begyógyult viewtopic.php?p=3949#p3949. Siwon tipikusan a lusta, laza axolotl esete, etetéskor csak kinyitja a száját és valakinek bele kell tennie a kaját, ő pedig nagy kegyesen lenyeli.

1.JPG
Első nap

2.JPG

3.JPG
Zansonsha-val

4.JPG

5.JPG

6.JPG
Zansonsha-val

7.JPG

8.JPG

9.JPG

10.jpg

11.JPG

12.JPG

12,5.JPG
ZÖreglánnyal

13.JPG
Híres 3 méteres balesete és azt követő gyógyulás

14.JPG

15.JPG

16.JPG

17.JPG

18.JPG

19.JPG
Kis Vaksi barátjával

20.JPG

21.JPG

22.JPG

23.JPG

24.JPG

25.JPG

26.JPG

27.JPG

28.JPG

29.JPG
Maya
Maya
Adminisztrátor
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
MAF Ajánlásával:
MAF Ajánlásával:

Heechul

HozzászólásSzerző: Maya » 2014.12.14. 16:39

Heechul

Mentvény: 2.
Heechul (Hee, Chulie) – Golden albínó, nőstény
Kor: 2012.03 –
Méret: 22 cm

Heecul Zan halála után érkezett nem sokkal, valamilyen felindulásból ugyanabból a tenyészetből hoztam, mint annak idején Zan-t. Heechul egészen fiatal kora óta nagyon hajlamos gombásodásra, hetente/havi rendszerességgel. Társasági és igazi miss, nem eszik meg akármit és nem is mindegy éppen milyen hangulatában van az etetéshez. Viszont ha eszik, igazi feneketlen gyomor, aki attól meghízik, amit meg sem evett. Nagyon hamar megállt a növekedésben, ezt az albinizmus/beltenyészet számlájára írnám. Emellett teljes életet él.

1.JPG
Első nap

2.JPG

3.jpg

4.JPG

5.JPG

6.JPG

7.JPG
Összehúzódott farokúszóhártya, későbbiekben meggyógyult

8.JPG

9.JPG

10.JPG
Maya
Maya
Adminisztrátor
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
MAF Ajánlásával:
MAF Ajánlásával:

Yesung

HozzászólásSzerző: Maya » 2014.12.14. 16:58

Yesung

Mentvény: 3.
Yesung (Sungie) – Vadas, hím – RIP
Élt: 2012.07-2014.02.18
Méret: 20 cm

Yesung kaloczir-nál „látta meg” a napvilágot, mint egy melanoid és fehér axi kereszteződése, végül Monique nevelte fel, 2 hónapos korában került hozzám. Heechul-al együtt nevelkedett és nagyon sokáig elválaszthatatlan páros voltak. Yesung is viszonylag hamar megállt a növekedésben. Stressz hatására képes volt teljesen elszürkülni ill. vízminőségtől függően pár nap alatt megduplázni kopoltyúszőreit. Sajnálatos módon volt egy elég nagy fertőzés az akváriumokba és a leggyengébbeket elvitte, köztük Yesung, WanByouk, Kangin. Hiába küzdöttem mindegyikükért, hiába jártam orvoshoz, a gyenge immunrendszerüket nem lehetett kivédeni. SZIE-n került boncolásra, temetésre nem adták vissza.

1.JPG
Első nap

2.JPG
Heechul-al

3.JPG
Heechul-al