Akvarisztikai kémia

Moderátor: Axolotl moderátor

Re: Állott víz?

HozzászólásSzerző: Sendy » 2016.11.16. 14:22

Belluci » Tegnap, 10:36 írta:Sziasztok.
Abban kérem a segítségeteket, hogy miért van az, hogy a friss csapvízben nincs nitrit (persze van más káros anyag), viszont ha mondjuk áll egy hétig akkor abban tömérdek mennyiségű nitrit képződik és csak speckó szerrel tudjuk eltüntetni?
Köszi!

Szia!

Valószínűleg van valami a vízben, vagy belekerül ami miatt bomlási folyamat keletkezik benne. A napok számából ítélve vagy gyors bomlás vagy pedig ammónia további bomlása okozza. Ha a vizet tovább hagyjátok állni 2-3 hétig, akkor milyen értéket vesz fel a víz? Addigra elméletben csak nitrátnak kéne benne lennie. Ennek függvényében talán több következtetésre jutnék.

Üdv:
Sendy
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Adminisztrátor

Re: Állott víz?

HozzászólásSzerző: Maya » 2016.11.16. 15:46

Sendy » Ma, 13:22 írta:
Belluci » Tegnap, 10:36 írta:Sziasztok.
Abban kérem a segítségeteket, hogy miért van az, hogy a friss csapvízben nincs nitrit (persze van más káros anyag), viszont ha mondjuk áll egy hétig akkor abban tömérdek mennyiségű nitrit képződik és csak speckó szerrel tudjuk eltüntetni?
Köszi!

Szia!

Valószínűleg van valami a vízben, vagy belekerül ami miatt bomlási folyamat keletkezik benne. A napok számából ítélve vagy gyors bomlás vagy pedig ammónia további bomlása okozza. Ha a vizet tovább hagyjátok állni 2-3 hétig, akkor milyen értéket vesz fel a víz? Addigra elméletben csak nitrátnak kéne benne lennie. Ennek függvényében talán több következtetésre jutnék.

Üdv:
Sendy

Szia!

Mi a kérdés konkrétan, mire szeretnéd használni a vizet, hogy előtte több hétig állnia kell? Maximum 1-2 napot bír ki hordóban pl. után bomlási folyamatok el fognak kezdődni és már csak homályos/opálos vizet fogsz tudni kiönteni belőle. Egyszerűbb újat engedni és abba vízelőkészítőt dobni.

Maya
Maya
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Maya
Adminisztrátor
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
MAF Ajánlásával:
MAF Ajánlásával:

Feketetőzeg granulátum

HozzászólásSzerző: hachiko68 » 2017.08.06. 16:06

Sziasztok!

Valaki leírná nekem konkrétan (lépéről lépésre, mint egy szőkének), hogyan kell használni a feketetőzeg granulátumot? Sok mindent olvastam róla a fórumon, de azt hogy konkrétan mennyit, hogyan kell belőle és hova rakni azt nem. A szűrőbe? Melyik részébe? Vagy máshova? 54 literes akváriumba kb mennyit?
Előre is köszönöm!
hachiko68
Fórumozó

Re: Feketetőzeg granulátum

HozzászólásSzerző: Maya » 2017.08.06. 18:42

hachiko68 » Ma, 16:06 írta:Sziasztok!

Valaki leírná nekem konkrétan (lépéről lépésre, mint egy szőkének), hogyan kell használni a feketetőzeg granulátumot? Sok mindent olvastam róla a fórumon, de azt hogy konkrétan mennyit, hogyan kell belőle és hova rakni azt nem. A szűrőbe? Melyik részébe? Vagy máshova? 54 literes akváriumba kb mennyit?
Előre is köszönöm!

Szia!

Márka:
Személy szerint ezt a terméket és márkát ajánlom:
http://aquafauna.hu/tozeg/hobby-peat-su ... 11120.html
Természetesen van Sera és Eheim is, de mindegyikben ugyanaz van végülis, ár-érték arányban a hobby a legjobb.

Elhelyezés:
Mivel a tőzeg kimerül kb. 2 hét után én nem szoktam javasolni, hogy a szűrőbe kerüljön, mert felesleges emiatt szétszedni. Egyik szűrőnek sem jó a háborgatás. /Külső szűrőt 3-6 havonta 1x ajánlatos takarítani./ Amennyiben van különálló tartály amihez hozzá lehet férni a biológia töltetek megbolygatása nélkül oda mehet, de ilyen szerkezetek csak barkácsolni lehet otthon.
Általában régi /méretre vágott/ harisnyába teszem vagy hatalmas teatojásba de kapni külön akvarisztikai szűrőzsákokat is (http://www.greenaqua.hu/hu/wave-szurozsak-2db.html).

Adagolása:
370 litershez jó púpos női marékkal teszek a kiválasztott eszközbe /teatojás, harisnya/, majd 2 hét elteltével amikor ez kimerül egyszerűen kidobom és frissel újratöltöm. Harisnya általában lebegni szokott ezért vagy fához vagy szűrőcsőhöz hozzákötöm, teatojás magától lemerül vele nem kell foglalkozni. Tehát bezsákolod a szűrőanyagot és belógatod.

50 litereshez tőzegből kb. fél női markékkal javaslok. Égertobozból kb. 7 nagy szemet /nem ágat/, tebang (catappa) levélből pedig 1 nagyot vagy 2 db kicsit.
2 hét után mind kimerül, tehát cserélni kell.

Kémhatás:
Érdemes előtte rámérni a GH, KH, PH érékekre, hogy lásd mennyit fognak csökkenni. Keménység csökkentés nem egyenesen arányos, szóval a következő tőzegeléskor vélhetően kevesebb szokott kelleni.

Színez:
Amitől ne ijedj meg, színezni fogja a vizet, erősen. Barna-sötétbarna vagy akár olyan sötétre is színezheti, hogy az állatokat sem látod. Ez majd vízcserékkel hígulni fog, de megfelelő kémhatás eltalálásakor az axik kopoltyúja látványosan berobban hatalmas és vörös lesz.

Üdv,
Maya
Maya
Maya
Adminisztrátor
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
MAF Ajánlásával:
MAF Ajánlásával:

HozzászólásSzerző: hachiko68 » 2017.08.09. 16:05

Maya » 2017.08.06. 18:42 írta:

Előre is köszönöm!

Szia!

Márka:
Természetesen van Sera és Eheim is, de mindegyikben ugyanaz van végülis, ár-érték arányban a hobby a legjobb.

Elhelyezés:
Mivel a tőzeg kimerül kb. 2 hét után én nem szoktam javasolni, hogy a szűrőbe kerüljön, mert felesleges emiatt szétszedni. Egyik szűrőnek sem jó a háborgatás. /Külső szűrőt 3-6 havonta 1x ajánlatos takarítani./ Amennyiben van különálló tartály amihez hozzá lehet férni a biológia töltetek megbolygatása nélkül oda mehet, de ilyen szerkezetek csak barkácsolni lehet otthon.
Általában régi /méretre vágott/ harisnyába teszem vagy hatalmas teatojásba de kapni külön akvarisztikai szűrőzsákokat is (http://www.greenaqua.hu/hu/wave-szurozsak-2db.html).

Adagolása:
370 litershez jó púpos női marékkal teszek a kiválasztott eszközbe /teatojás, harisnya/, majd 2 hét elteltével amikor ez kimerül egyszerűen kidobom és frissel újratöltöm. Harisnya általában lebegni szokott ezért vagy fához vagy szűrőcsőhöz hozzákötöm, teatojás magától lemerül vele nem kell foglalkozni. Tehát bezsákolod a szűrőanyagot és belógatod.

50 litereshez tőzegből kb. fél női markékkal javaslok. Égertobozból kb. 7 nagy szemet /nem ágat/, tebang (catappa) levélből pedig 1 nagyot vagy 2 db kicsit.

Kémhatás:
Érdemes előtte rámérni a GH, KH, PH érékekre, hogy lásd mennyit fognak csökkenni. Keménység csökkentés nem egyenesen arányos, szóval a következő tőzegeléskor vélhetően kevesebb szokott kelleni.

Színez:
Amitől ne ijedj meg, színezni fogja a vizet, erősen. Barna-sötétbarna vagy akár olyan sötétre is színezheti, hogy az állatokat sem látod. Ez majd vízcserékkel hígulni fog, de megfelelő kémhatás eltalálásakor az axik kopoltyúja látványosan berobban hatalmas és vörös lesz.

Üdv,
Maya

Jajaj nagy baj van :(
Most rámértem a vízre, hogy halovány javulást mutat e a tőzeg granulátum hatására, és most látom, hogy a nitrát és a nitrit szint is magas most már :-O
Eddig azokkal, a kezdetek óta semmi gond nem volt!
Ami változás volt mostanában, kidobtam két élő vízinövényt, mert haldokoltak (gondolom a fényhiány miatt, de azóta vettem sötétségtűrő fajtát), megvolt az első nagyobb vízcsere, mert a kövek között már sok volt az üledék, a 2 db szűrőmet is kipucoltam (egy szivacsos és egy belső), kívül, belül, meg beraktam a feketetőzeget egy nejlonharisnyában és az van benne.
Ezek közül bármi okozhatta a nitrit/nitrát gondot? Vízcsere segíthet, vagy ne sz*rozzak, valami szer kell ide?
Olyan ideges vagyok, eddig legalább ezzel nem volt gond :(
hachiko68
Fórumozó

HozzászólásSzerző: Maya » 2017.08.10. 15:12

hachiko68 » Tegnap, 16:05 írta:
Maya » 2017.08.06. 18:42 írta:

Előre is köszönöm!

Szia!

Márka:

Elhelyezés:

Adagolása:

Kémhatás:

Színez:

Üdv,
Maya

Jajaj nagy baj van :(
Most rámértem a vízre, hogy halovány javulást mutat e a tőzeg granulátum hatására, és most látom, hogy a nitrát és a nitrit szint is magas most már :-O
Eddig azokkal, a kezdetek óta semmi gond nem volt!
Ami változás volt mostanában, kidobtam két élő vízinövényt, mert haldokoltak (gondolom a fényhiány miatt, de azóta vettem sötétségtűrő fajtát), megvolt az első nagyobb vízcsere, mert a kövek között már sok volt az üledék, a 2 db szűrőmet is kipucoltam (egy szivacsos és egy belső), kívül, belül, meg beraktam a feketetőzeget egy nejlonharisnyában és az van benne.
Ezek közül bármi okozhatta a nitrit/nitrát gondot? Vízcsere segíthet, vagy ne sz*rozzak, valami szer kell ide?
Olyan ideges vagyok, eddig legalább ezzel nem volt gond :(

Szia!

Tényszerűen, mennyi a magas?
Maga a nitrát szent közepes mértékig nem zavaró, azt jelenti hogy nincs elég növény ami felvegye a nitrátot ésvagy nincs elég vízcsere ésvagy nem elég nagy a szűrés felülete.
A baja nitritnél kezdődik, megengedett szintje 0 mg/ml tehát semennyinek nem szabad a vízben lennie (szitnúgy mint ammónia), hiszen nagyon-nagyon mérgező és maradandó károsodást tud okozni.

Mintmár említettük az adott szűrés nem elegendő az akváriumhoz. Nem egyszeri terhelést kell a szűrésnek elviselnie, hanem egyenesen arányos folyamatos terhelést amit az állat létezése és életfolyamai okoznak /rohadó növény is, de ilyen mennyiségben minimális/.

Tudni kéne mennyi az annyi érték, SOS vízcsere volt ezek után azt tudom javasolni, hogy prémium indító baktériumkultúra kerüljön hozzáadásra tehát nem tetra, panzi és hitvány társai, hanem ADA Greenbacter vagy Seachem termékek. Ezt követően be kell tartani az akvárium indításra vonatkozó szabályokat vízcserék tekintetében és végül a szűrés minőségének javítása.

Üdv,
Maya
Maya
Maya
Adminisztrátor
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
MAF Ajánlásával:
MAF Ajánlásával:

Előző

Vissza: Akvárium felépítése, működtetése, akvarisztikai ismeretek